Profil školy História školy Rada školy Výtvarná rada Plán práce školy Vyhodnocovacia správa

História školy

Vznik sklárskej školy v Lednických Rovniach je nerozlučne spätá s históriou obce Lednické Rovne a závodom RONA a.s., ktorý v r.1892 založil J.Schreiber.

1949 - začala sa príprava učňovského dorastu v Stredisku pracujúceho dorastu,ktoré sa neskôr  premenovalo  na  Závodnú učňovskú školu.

1958 - bolo zriadené Odborné učilište pri n.p.Spojené sklárne a v r. 1970 sa vytvorilo Učňovské stredisko, ktoré bolo od 1.9.1978 premenované na Stredisko praktického vyučovania a k 1.9.1982 bolo zaradené do siete Stredných odborných učilíšť.

1993 - 1.9.1993 vzniká pri SOU Stredná priemyselná škola ako prvá špecializovaná inštitúcia  na Slovensku , zameraná na prípravu sklárskych výtvarníkov. Táto sa  premenovala od 1.9.1995 na Školu úžitkového výtvarníctva . Začala sa realizácia výstavby nadstavby školy , kde sa nachádzajú priestory na výuku, krásne ateliéry, galéria a výstavná sieň.

1994 - boli zahájené  realizačné práce na stavbe vlastnej školskej huty s komplexnou technologickou linkou pre praktickú výuku. Prevádzka hute bola spustená v októbri 1999.

2001 -  spojením SOU a ŠUV vzniká Združená stredná škola sklárska

2008 -  zmena názvu školy na Stredná odborná škola

2009 - 1.2.2009 - týmto dňom nesie naša škola meno Stredná odborná škola sklárska

Za roky svojej existencie si škola vydobila dôstojné miesto v sieti škôl, pripravila do života veľa v praxi uznávaných odborníkov, špičkových pracovníkov v sklárskych profesiách. Škola dosahovala pekné výsledky i v mimovyučovacích aktivitách žiakov a to v odborných súťažiach poriadaných MH SR, športových, kultúrnych a vedomostných podujatiach v rámci rezortu ako aj okresu a kraja. V posledných rokoch sa škola  aktívne zapája do projektov , v rámci ktorých sa  žiaci školy mali možnosť zúčastniť sa na stážach v renomovaných firmách a vzdelávacích inštitúciách v Taliansku, Španielsku, Čechách, Rakúsku a Francúzsku. Pravidelne vystavujeme v slovenských galériách a múzeách a zúčastňujeme na rôznych prezentačno-predajných výstavách. Sme spoluorganizátorom Medzinárodného sklárskeho sympózia stredoškolákov a iných podujatí. Naši žiaci sa aktívne zapájajú do rôznych  súťažiach aj medzinárodných , kde dosahujú vynikajúce umiestnenia.